Abdülaziz Mahallesi 
Amberreis Caddesi
Can Apartmanı No:8/2  Meram/Konya
Tel : 0 332 3540414 - 0 549 3540414

Uçak Bileti Temin Etme

     Havacılık sektörünün gelişmesi ve firmaların çeşitlenmesi bileti fiyatlarında da farklı alternatifler doğurmaktadır. Uçak bileti satın alırken ekonomik bilet alabilmek için mümkün olduğu kadar erken rezervasyon yaptırmak önemlidir. Birçok karşılaştırmalı uçuş seçeneği sunan internet sitelerinden fiyat araştırması yaparak seyahat edeceğiniz tarihteki uygun firma veya uygun saatleri inceleyebilirsiniz. Tercihinizi yaparken havalanı vergilerinin dahil olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Havayolu firmalarında seyahat edeceğiniz ülke-şehir, bilet sınıfı ve seyahat edilen havayolu şirketine göre taşıyabileceğiniz bagaj sayısı, ebatları ve kilosu hakkında farklı sınırlandırmalar bulunmaktadır. Belirli bir kilo sınırının üstündeki bagajlar için havayolu şirketine fazla bagaj ücreti ödemesi ile karşılaşabilirsiniz. Bilet alırken bu ayrıntıya da dikkat edilmesi gerekir. Biletinizi internet sitesinden satın alabileceğiniz gibi ofisimizden de satın alabilirsiniz.

     Bavul Hazırlama

     Yolculuk için el bagajı ve yolcu bagajı olarak iki ayrı taşıma hakkınız bulunmaktadır. Yolcu bagajınız iki bavulu geçmemelidir. Havayolu firmalarına göre çeşitlilik göstermekle beraber toplam valiz ağırlığı 20 kg geçmemelidir. Ağırlık sınırını aştığınız zaman her aştığınız kilo için ücret ödemeniz gerekir. (Kilo sınırına çok dikkat etmelisiniz, ödeyeceğiniz fark fiyatı kimi zaman bilet maliyetini geçebilmektedir.) El bagajı ise uçuş sırasında yanınıza alabileceğiniz bagajdır. Bu el çantanıza ilave küçük bir valizde olabilir.

Yolcu Bagajında Taşınması Yasak Olan Ürünler; Zeytinyağı, bal, reçel, pekmez, sulu peynir gibi akıcı maddeler, sıkıştırılmış gazlar (yanıcı, yanmaz ve zehirli), aşındırıcı maddeler (asitler, alkaliler, yaş bataryalar), patlayıcı maddeler, cephane, havai fişek ve işaret fişekleri, yanıcı sıvılar ve katılar (yakma veya ısıtma yakıtları, kibritler ve kolayca tutuşan maddeler), tahriş edici maddeler, oksidasyona neden olan maddeler (ağartıcı tozlar ve oksijenli sular), zehirler, radyoaktif maddeler, diğer kısıtlamalı maddeler (civa veya manyetik maddeler), Faturasız Tarihi eser görünümlü satın alınan hediyelik eşyalar, İlgi kurumlardan İzin alınmadan taşınamayan avda ve sporda kullanılan her türlü malzeme

El Bagajında Taşınması Yasak Olan Ürünler;Uluslararası kurallara göre 1 Mart 2012 tarihi itibariyle tüm uçuşlarda el bagajında 1 litrelik ağzı kilitli poşet içerisinde her biri en fazla 100 ml.’lik kaplarda sıvı, jel, aerosol taşıyabilirsiniz. Kesici, delici aletler, Su, şurup, içki dahil her türlü sıvı, Kremler, losyonlar, yağlar (Kozmetik yağlar dahil), parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (Katı halde olan rujlar hariç), Traş köpükleri, deodorantlar, Diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler, Reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyeceklerin taşınması yasaktır. Ancak; İlaçlar (Reçete, sağlık raporu ve orijinal ambalajında olmak koşuluyla) Bebek mamaları (Bebeğin uçakta olması ve yolculuk süresince tüketebileceği miktar kadar) taşıyabilirsiniz.

Not: Güvenlik görevlileri bu istisnai durumu belgelemenizi ve ilacı/sıvıyı/ mamayı tatmanızı talep edebilir.

* Havaalanına Gelmeden Önce Zamandan kazanmak için yapabiliyorsanız online check-in işlemlerini yapın.

* Havalanına gelirken trafiği hesaba katmayı unutmayın. Geliş süresi için kafanızda belirlediğiniz zaman opsiyonunu geniş tutun.

* Check-in işlemleri için içhatlarda uçağın kalkışından 1,5 saat önce, dışhatlarda ise 2 saat önce havalimanında olunması gerekmektedir.

* Gelirken biletinizi, pasaportunuzu ve kimliğinizi yanınıza almayı unutmayın. Bunlardan bir tanesinin eksikliği sizin uçağa alınmamanıza neden olabilir.

    Havaalanında

     Havaalanına girdiğimizde ilk olarak kontrol noktasına eşyalarınızı bırakın ve üzerinizdeki metal cisimlerin tamamını banttan geçecek şekilde plastik kutulara yerleştirin. Güvenlik kontrolünden sonra uçuş yapacağınız havayoluna ait check-in kontuarına gidin. Hava Yolu görevlisi, bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra, check-in sisteminden biniş kartı ve bagaj etiketini hazırlayarak, bagajı teslim alır. Bagaj etiketinin ufak kısmı yolcuya verilmek üzere bilete yapıştırılır. Diğer kısmı ise bagaja bağlanarak uçağa gönderilir. Hava Yolu görevlisi, bilet, kimlik ve üzerinde sefer sayısı ,gidiş kapı numarası, uçağa alınma saati ve uçakta seyahat edilecek koltuk numarasını gösteren biniş kartını yolcuya teslim ederek check-in işlemleri tamamlanmış olur. Bagajınızın üzerine adınızı ve adresinizi yazmayı unutmayın. Havalimanında bulunduğunuz süre içinde her kim olursa olsun size gideceğiniz yere götürmek için her hangi bir eşya verirse kesinlikle kabul etmeyin. El bagajınızı yanınızdan ayırmayın. Check-in işlemleri sonrasında hangi kapıdan uçağa bineceğinizi, uçakta hangi numaralı koltukta oturduğunu belirten biletiniz ve bagaj fişiniz olacak. Uçuş kartınız, nüfus cüzdanınız veya pasaportunuz ile birlikte güvenlik kontrolünün yapılacağı alana geçiniz. Kontrolden sonra uçuş yapacağınız kapıya doğru ilerleyin. Kapı numarası ile birlikte gideceğiniz yer ve uçuş numarasını kontrol ettikten sonra sizi uçağa almalarını bekleyebilirsiniz.

     Uçakta seyahat

     Uçağa binmeden önce cep telefonlarınızı mutlaka kapatın. Uçakta koltuğunuza oturduktan sonra kabin bagajınızı koltukların üzerinde bulunan dolaplara yerleştirebilirsiniz. Uçak içerisinde uyulacak kurallar, uçağın ne zaman havalanacağı, ne zaman varacağı, gideceğiniz yerdeki hava durumu gibi tüm bilgiler artık size anons ediliyor olacak. Bundan sonrasında anonsları dinleyerek uçak yolculuğunuzun keyfini çıkarabilirsiniz. Kemerinizi kalkış anında sıkıca bağlayın. Daha sonra kemer ikaz ışıkları söndüğü durumlarda bile kemerinizi biraz gevşetmekle yetinin. Uzun uçuşlarda küçük egzersizler yapmayı ihmal etmeyin. Bu hareketler kan dolaşımını arttırarak rahatsız olmanızı önler. Kabin memurlarından uyumak için yastık veya battaniye isteyebilirsiniz. Uçak yolculuğunun dünyanın en güvenli ulaşım şekli olduğunu aklınızdan çıkarmayın Ayrıca inişe kısa bir süre kala gövdeden duyduğunuz inleme sesi iniş takım kapaklarının motorlarından gelen açılma sesidir. Bunun sonunda duyduğunuz küçük sarsıntı ve gürültü ise iniş takımlarının açılarak kilitlenmesinin hissedilmesidir. Bazı yurt dışı uçuşlarında inilecek ülke için form doldurulması gerekmektedir. Bu formlar kabin memurları tarafından uçuş sırasında dağıtılır, böyle bir form aldıysanız bunu uçuş sırasında doldurmanız daha kolay olacaktır.

     Varış

     Uçağınız tamamen durmadan ayağa kalkmayın. Acele ederek zaman kazanamazsınız. Sonuçta uçağınız körükte olsa bile bagajınızı herkesle birlikte almanız, uçağın açığa park etmesi halinde ise tüm yolcuların otobüse binmesi beklenecektir. Uçak yere indikten sonra uçağın kapısı açılana kadar bekleyiniz. Diğer yolcuları takip ederek yolcu bagajınızın geleceği salona kadar gidebilirsiniz. Burada bir süre bagajınızı beklemeniz gerekecek. Bagajınızın nereye geleceğini ise tabelalar aracılığı ile ayırt edebilirsiniz.