Abdülaziz Mahallesi 
Amberreis Caddesi
Can Apartmanı No:8/2  Meram/Konya
Tel : 0 332 3540414 - 0 549 3540414

Uluslararası hukuk kurallarına göre bir yabancının ülkelerine hangi koşullarla girebileceğine o ülkenin temsilcileri karar verir. Bu tartışılmaz bir kuraldır. Konsolosluklar müracaatları değerlendiriken kendi ülkelerine girmeleri yasaklı/sakıncalı listesinde adının bulunmamasına, ekonomik olarak yük olmayacağına, kamu düzenini bozmayacağına, kamu sağlığına risk oluşturmayacağına ve geri dönmek için yeterince sosyal, kültürel ve maddi sebeplerin olup olmadığına ikna olmak isterler. Yani belirttiğiniz amaç dışında gittiğiniz ülkede kalmak gibi bir niyetinizin olmadığına inanmaları gerekir. Olumsuz olarak verilen bir karar konsoloslukların tasarrufunda bir yetki olup sorgulanması yönünde yargı yolu açık olmakla birlikte sizin lehinize sonuçlanma olasılığı oldukça düşüktür. Aynı zamanda da uzun bir süreçtir.
Konsolosluklardan red almanıza sebep olabilecek durumlar aşağıya çıkarılmıştır.
* Vize dosyanızda eksik veya şüphe uyandıracak tarzda evrakların bulunması.
* Geçerli pasaporta yada onaylı seyahat belgesine sahip olunmaması
* Vize süresi boyunca geçerli seyahat sigortası olduğunu gösterir belge sağlanmaması
* Seyahat süresini karşılayacak miktarda ücreti beyan edememe,
* Aynı ülke için daha önceden sınırdışı kararınızın bulunması,
* Seyahat amacına ilişkin şüphe oluşturacak zemin bulunması,
* Ülkenin güvenlik politikasının aksine düşüncelerin tesbit edilmesi,
* Davetiye sağlayan kişinin/şirketin ülke içindeki devam eden olumsuz veya şüpheli durumu,
* Değerlendirmede takdire bağlı red.
Konsolosluklar sizinle, yüz yüze görüşmek için randevu verebilir. Veya başvuruda eksik evraklarınız varsa sizden bir yazı ile bu eksikliklerinizi tamamlamanızı isteyebilir. Bu durumda eksikleri tamamlayarak konsolosluğa göndermeniz durumunda vize işlemlerinize devam edebilirsiniz. Vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda konsolosluk görevlilerince size vize ret sebeplerini içeren bir yazı teslim edilebilir. (Zorunlu değildir. Sebep göstermeyebilirler)
VİZE BAŞVURUMUN REDDİ DURUMUNDA NELER YAPILABİLİR ?
Vize başvurunuzun reddi durumunda istediğiniz zaman tekrar başvuru yapabilirsiniz. (Vize başvuru ücretlerini tekrar yatırmak zorundasınız). Başvurunuz, o an içinde bulunduğunuz koşullar dahilinde tekrar değerlendirilecektir. Ancak ilk başvuru koşullarınızda (ekonomik durumunuzun iyileşmesi, seyahat nedeninizin farklı olması gibi) bir değişiklik yok ise, ikinci başvuru para ve zaman kaybına yol açabilecektir. Daha önceden reddedilmiş olmanız, daha sonra yapacağınız başvurunun da reddedileceği anlamına gelmez. Veya başka ülkelere vizeye başvurma hakkınızı engellemez.
Vize müracaatı sırasında konsolosluklar sosyal bağların sağlamlığı önem vermektedirler. Vize işlemlerinde ağırlık taşıyan sosyal bağlar konusuna ilişkin düşünceler;
* Yakın aile bireylerine yapılan ziyaretler (kendi çocuğunu ziyaret yada diğer yakın aile bireylerini ziyaret vb.)
* Kız arkadaş/erkek arkadaş, nişanlı, partner/eş ziyaretleri (ilişki uzun vadeli olmalı ve ciddi nitelik taşımalıdır)
* Etkinlik/vaka olma durumu (düğün, cenaze töreni, vaftiz töreni, spor etkinlikleri vb.)
* Ciddi hastalık durumu yada yakın bir aile bireyinin vefatı gibi durumlarda.